Gader a ondrášovské skaly za jeden deň

66

Počet kilometrov

872

Počet výškových metrov

4

Čas

Turčiansky ďur – Ondrášovské skaly

Vyrážame z dedinky v srdci Turca – Turčiansky Ďur. Ku Ondrášovským skalám sa vieme dostať viacerými cestami. Jedna je po hlavnej, ale túto moc pre MTB neodporúčam. Slovenská klasika – úzka, veľa áut a vysoká rýchlosť. Radšej využite cestu poza dedinu po poľných cestách, no kvôli našej východiskovej polohe je ideálne ísť cez Kláštor pod Znievom a následne zadom po poľnej ceste až pod stúpanie na Ondrášovské skaly.

Za Turčianskym Ďurom

Stúpanie na Ondrášovské skaly je pomerne krátke, no intenzívne. Viackrát musíme ísť až na najmenší pastorok. Každopádne po 2,5 km sme hore. Nie všetky úseky sú zjazdné, niekedy musíme aj tlačiť. Odporúčame ísť  cez týždeň, pretože cez víkend je tu pomerne dosť peších turistov. Výhľad – parádny. Vidíme kompletne celú Turčiansku záhradku a priznám sa, že takýto krásny výhľad ani neviem opísať. Radšej si ho pozrite na fotkách nižšie.

Ondrášovské skaly – Necpaly

Z Ondrášovských skál sa svižným zjazdom spúšťame do Ondrášovej. Po poľných cestách, ktoré sú tu v Turčianskej kotline neustále hore – dole sa presúvame cez Moškovec, Blažovce až do Blatnice. Rozhodujeme sa urobiť taký väčší výlet, a teda ideme po ceste SNP až pred Necpaly. Cesta SNP je cyklistickou legendou v Turci. Cestní cyklisti tu každoročne pretekajú a dokonca niektoré roky tadeto išli aj etapy preteku Okolo Slovenska.  Po ceste ku Necpalom je pekná menšia drevená rozhľadňa, odkiaľ máte opäť výhľad na dedinky a polia turčianskej záhradky a na masív Veľkej Fatry.

Rozhľadňa nad Necpalmi

Necpaly – Gader

Z rozhľadne vyhodnocujeme situáciu ohľadne počasia, a aj keď to z fotky nevidno, tak vpravo od nás sa začína pomerne dosť mračiť a tak meníme plán. Neurobíme okruh ale vrátime sa a prejdeme si len Gaderskú dolinu. A tak zjazdom pozdĺž cesty SNP letíme až do Blatnice.

Za Blatnicou vstupujeme cez vyrezávanú bránu s nápisom „Gaderská dolina“ do lesa a kľukatými cestičkami s miernym, no tiahlym stúpaním prechádzame dolinou. Výhľady sú nádherné. Takýto pobyt v prírode je neskutočne ukľudňujúci. Užívame si dokonca aj stúpanie a ani sa nenazdáme a už sme pri Čertovej bráne. Je tu kopec turistov. Fotíme sa pri Čertovej bráne a vraciame sa dolu Gaderskou dolinou po novom parádnom asfalte až do Blatnice.

Čertova brána

V Blatnici si uvedomujeme, že sme po ceste zabudli ísť pozrieť Blatnický hrad. A tak opäť šľapeme na cestu SNP a z nej už pomerne pohodlne vieme po lúke vyjsť až ku hradu. Pripíname bicykle a obdivujeme ako tie hrady dokázali ľudia pred stovkami rokov postaviť. Po chvíli na hrade sa spúšťame na cestu SNP a stadiaľ po cestách domov.

Blatnický hrad

Tento výlet cez Turčiansku záhradku má 66 km a zavedie vás na nádherné miesta s krásnymi výhľadmi. Výhľady nie sú síce celkom zadarmo, stúpania vás pekne vytrápia. Každopádne sa ich oplatí zdolať. Prejdete aj pomerne slušnú dávku kilometrov, ale za deň sa to dá zvládnuť.

Gaderská dolina

Ako východiskový bod pre ľudí, ktorí nežijú v okolí Turčianskeho Ďura, odporúčam vlakovú stanicu Kláštor pod Znievom. Dá sa tam v pohode parkovať autom, no zároveň bez problémov si viete priviesť bicykel vlakom. 

Viac fotiek z výletu na Ondrášovské skaly si môžete pozrieť aj v príspevku na Facebooku. Rovnako odporúčame si prečítať naše cyklocestovateľské dobrodružstvá do Passau prípadne cez Viedenské Alpy.

Nižšie pripájame aj mapu vo formáte GPX.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *