Preprava bicyklov vo vlakoch na Slovensku a v Európe

Nech už je dôvod akýkoľvek, každý cyklista raz za čas potrebuje využiť služby vlaku. Či už je to kvôli defektu, silnému protivetru, objavovaniu nových trás alebo transportu do inej krajiny na cyklodovolenku, vlak je vždy super možnosť. Síce vlaky často (aj v západnej Európe) meškajú, no stále je veľmi komfortné len zavesiť bicykel vo vlaku bez potreby niečo rozoberať, baliť a len si sadnúť a o pár hodín vyložiť bicykel v inej krajine a hneď naňho aj nasadnúť. 

V článku Vám prinášame analýzu cien za prepravu bicyklov vo vlaku v rôznych krajinách v Európe. Upozorňujeme, že k danému lístku je potrebné si prikúpiť ešte lístok za dospelú osobu. V článku teda poukazujeme len na ceny za prepravu bicyklov. Vlaky využívam pomerne často, pretože s nimi jazdím prakticky na každý bikepackingový výlet ale aj pri objavovaní nových trás na Slovensku. Zároveň prikladáme aj prepojenia priamo na stránky prepravcov, kde kúpite lístky za najvýhodnejšie ceny. 


Preprava bicyklov Slovensko

Bicykel je možné zobrať do vlaku, prakticky do každého spoja. 
Cena lístkov vo vlakoch kategórie OS, Rex, RR – cena 1,5 eur jednorázový lístok(nie je potrebná miestenka), 1-dňový sieťový lístok na bicykel 2,50 €, týždenný sieťový lístok na bicykel 6 €
Vlaky kategórie – R, IC – 1,5 eur jednorázový lístok + povinná miestenka 1 eur.
Cena lístka pre medzinárodnú dopravu sme rozobrali v článku o ceste do Švajčiarska.

Na Slovensku vo vlaku (mal som ťažký bicykel, preto som ho nevešal)

Na Slovensku železničnú prepravu zabezpečuje Železničná spoločnosť Slovensko – lístky kúpite tu. 


Preprava bicyklov Maďarsko

Nie je rozdelené ako na Slovensku 
Platí sa podľa prejdenej vzdialenosti –  Pod 50 km – 235 HUF (cca 0,6 eur)
Následne sa cena úmerne zvyšuje podľa prejdených kilometrov (145 km stálo 700 huf (1,75 eur))
Napríklad cena za bicykel krížom cez celé Maďarsko od západu na východ (Hegyeshalom-Mateszalka – 470 km) – 1955 huf- 4,80 eur

Vlakom okolo Balatonu

V Maďarsku železničnú prepravu zabezpečuje MÁV Magyar Államvasutak Zrt – lístky kúpite tu


Preprava bicyklov Česká republika 

České dráhy majú rozdelené ceny lístkov za bicykel podľa prejdenej vzdialenosti. 

V Česku železničnú prepravu zabezpečujú České dráhy  – lístky kúpite tu. 


Preprava bicyklov Chorvátsko

V Chorvátsku majú tzv. Karta za bicikl – stojí 2 eurá a oprávňuje vás ísť do ktoréhokoľvek vlaku – ide o celodenný lístok. Iné lístky mi neponúkli, tak majú tam asi iba tento. 

V Chorvátsku som bol takto zložený

V Chorvátsku železničnú prepravu zabezpečujú HŽ PUTNIČKI PRIJEVOZ  – lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Rakúsko

V Rakúsku si môžete zobrať prakticky na všetky vlaky, ktoré jazdia po krajine (regionálne + RJX atď.) V rámci Rakúska je potrebné si kúpiť lístok na bicykel ktorý je v cene 10% z ceny lístka pre dospelú osobu. (minimálne však v hodnote 2 eurá)  

bicykle vo vlaku
V Rakúsku smer Parndorf

V Rakúsku  železničnú prepravu zabezpečujú Österreichische Bundesbahnen  – lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Poľsko

V Poľsku jazdia regionálne vlaky kategórie Polregio a InterRegio, pričom cena stojí 7 zlotých, bez ohľadu na vzdialenosť, ktorú prejdete. Ak si chcete zobrať bicykel do vlaku kategórie InterCity, lístok vás bude stáť okolo 10 zlotých. 

V Poľsku  železničnú prepravu zabezpečujú Polskie Koleje Panstwowe  – lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Švajčiarsko 

Vo Švajčiarsku je to pomerne jednoduché. Bicykel môžete zobrať do každého vlaku, pričom cena je vo výške polovice (50%) ceny celého lístka. Cyklocestovateľ Miro odporúča: „ak by cena lístka za bicykel mala presiahnuť 14 CHF (frankov), je výhodnejšie si kúpiť celodenný lístok v tejto sume. Ten Vám zabezpečí neobmedzený počet jázd v daný deň.“

Švajčiarske vlaky ktoré sa driapu do kopcov

V Švajčiarsku železničnú prepravu zabezpečujú SBB CFF FFS – lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Rumunsko

V Rumunsku nič také ako vozne pre bicykle neexistuje. Bicykel si môžete zobrať do prvého a posledného vozňa, pričom o cene lístka sa diskutuje/zjednáva – ale väčšinou je kompromisom cena okolo 5-8 Lei. Čítal som na internete, že už aj v Rumunsku je zopár vlakov s priestorom pre bicykle, no ide ozaj o mizivé percento a tak skôr počítajte s možnosťou, ktorú som uviedol vyššie. 

V Rumunsku železničnú prepravu zabezpečujú CFR Calatori – lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Slovinsko

V Slovinsku sa platí 1,5 eur, pričom je jedno akú vzdialenosť s bicyklom prejdete. Táto cena je jednotná aj vo vlakoch všetkých kategórií. Na čo si však treba dávať pozor, je ak máte elektrobicykel. Vtedy si treba kúpiť špecifický lístok pre bicykel v hodnote 3 eur. 

Aj v Slovinsku som chvíľu podvádzal

V Slovinsku železničnú prepravu zabezpečujú Slovenske železnice (áno, čítate dobre, taký je ich názov) – Potniški promet – lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Taliansko

V Taliansku je potrebné si kúpiť lístok na bicykel, ktorý stojí 3,5 eur. Tento lístok platí vždy do nasledujúceho dňa do 12tej hodiny, pričom môžete nastúpiť do vlaku ktorejkoľvek kategórie. Na čo však v Taliansku nezabudnite – pred vstupom do vlaku je potrebné lístok “cvaknúť” v strojoch, ktoré sú na nástupištiach (podobne ako v MHD na Slovensku) 

Opäť rada od cyklocestovateľa Jána: „V Taliansku jazdí aj súkromník s názvom Italo. V tomto vlaku sa bajky môžu prepravovať, pokiaľ v zloženom stave nepresahujú 150cm! Ale podľa iného zdroja sa bajk môže prepraviť, v zloženom stave, s otočenými riadidlami. Z vlastnej skúsenosti, pri vyhľadávaní spojení ( z automatu na cestovné lístky ), ak chcem cestovať s bajkom, tak v ponuke pri nájdenom spoji musí byť piktogram bajku. Niekoľko krát sa mi stalo, že ešte pred výjazdom sa na vlak s prestupom dalo s bajkom, ale v deň, keď sa stálo pri automate na cestovné lístky, to už nešlo, keďže na časti trate bola výluka.“

V Taliansku takto

V Taliansku existujú rovnako špecifiká viažuce sa ku konkrétnym staniciam/vlakom. Na jedno ste nás upozornili na Facebooku:“ Zo stanice Venezia St. Lucia do Mestre nie je možné z automatu na cestovné lístky kúpiť lístok na bajk. Opačne tuším áno. A prečo? Lebo do Benátok sa nesmie s bajkom!! Na ostrov Benátky – Venezia je povolené s bajkom len po úroveň podzemných garáží, kde je bicipark, boxy na zaparkovanie bajkov za poplatok. V tých boxoch je eurozásuvka, kde sa dá dobiť nielen e-bajk. Od biciparku dalej do mesta je prísny zakaz jak jazdy, tak aj tlačenie bajku ( pokuta 100€! ) Bajk sa ale toleruje po úroveň vlakovej stanice St. Lucia. Ale späť k cestovným lístkom… Zo stanice St. Lucia sa dá cestovať s bajkom, len si treba vystáť frontu v pobočke Trenitálie, kde ten lístok kúpiš. Tento lístok sa neoznačuje vo Validatoru ( lístok zakúpený z automatu sa Musí označiť, inak neplatí.“

V Taliansku železničnú prepravu zabezpečujú Trenitalia- lístky kúpite tu.


Preprava bicyklov Holandsko

V Holandsku jazdí na bicykli skoro každý. Preto je samozrejmé, že bicykel môžete zobrať prakticky do každého vlaku. Platia však určité obmedzenia. Do vlaku môžete zobrať na jednu osobu jeden bicykel. Bicykel môžete zobrať do vlaku len v čase od 9:00-16:00 a 18:30-6:30. Počas Júla a Augusta toto obmedzenie neplatí. Pre bicykel je potrebné kúpiť tzv.  Fietskaart Dal (lístok pre bicykel), ktorý stojí 7,5 eur.

Zdroj fotografie: en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_in_the_Netherlands

V Holandsku železničnú prepravu zabezpečujú NS – lístky kúpite tu.


Cestovanie s bicyklom vo vlaku je jedným z najpohodlnejších spôsobov prepravy našich dvojkolesových tátošov, pretože nie je potrebné bicykel rozoberať/vykladať na strechu (prípadne upevňovať na iné nosiče) ako je to v prípade áut, baliť do rôznych krabíc – ako je to v prípade lietadla a báť sa o to, že Vám to hodia niekam do batožinového priestoru ako je to v prípade autobusov (kde sa aj často menia ceny lístkov, takže je to často drahšie než auto). Opäť však nechceme spochybniť iné spôsoby dopravy, napríklad vlaky v Rakúsku sú také drahé, že sa Vám oplatí ísť viac autom. 

Takto som bol zbalený do autobusu – nepohodlné
Dá sa aj loďou/kompou – Intra-Laveno

V ostatných krajinách som zatiaľ nebol, no postupne budem tento článok upravovať o nové krajiny 🙂 

Preprava bicyklov vo vlakoch na Slovensku a v Európe

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *