Štúrovo Bratislava Bicyklom

V čase keď píšem tento článok prebieha v Maďarsku Giro, pričom cieľ prvej etapy je vo Vyšehrade, čo je len pár kilometrov od Štúrova. A tak som si povedal, že skúsim prísť zo Štúrova až domov. Zostalo mi niekoľko stoviek forintov a tak bola aj motivácia vydať sa na túto cestu.

173

Počet kilometrov

302

Výškové metre

6

Čas

Štúrovo je poslednou obcou, ktorá sa nachádza na území Slovenska pri toku Dunaja. Jej protipól na druhej strane Dunaja, v Maďarsku je Ostrihom. Ide sem priamo vlak z Bratislavy. Ako študent ma vlak vyšiel asi na 3 alebo 4 eurá, čiže nič a za hodinku a pol som už v Štúrove. Vlak ma vyhadzuje cca 5 km od mesta a tak musím prežiť, že časť cesty je po hlavnej (to ešte neviem čo ma čaká v Maďarsku). Prichádzam ku Dunaju a vidím krásnu „Esztergomi Baziliku“. Krásny chrám týčiaci sa nad Dunajom. Robím ikonickú fotku a cez most prechádzam do Maďarska.

Opäť si uvedomujem, aká neskutočná výhoda sú otvorené hranice bez kontrol a iných formalít. Prichádzam do centra Ostrihomu a takticky si nepozerám mapu. A tak ku Bazilike idem úzkymi schodmi a bicykel nesiem na chrbte. Aj keď mám moju RC500 ozaj rád, tak váha je ozaj problém. A tak nesiem ako cyklokrosista bicykel na chrbte. Z Baziliky je krásny výhľad na Dunaj, Štúrovo.

 Pred Bazilikou sa fotím podobne ako ostatní turisti. Z Baziliky už schádzam po klasickej hlavnej ceste (omnoho lepšie než schody) a rozhodujem sa, či pôjdem cez Maďarsko alebo Slovensko. Na Slovensku ževraj treba ísť cca 20-30 km po ceste a potom už vyjdete na cyklotrasu. Z tohto dôvodu sa rozhodujem ísť cez Maďarsko. Za Štúrovom očakávam cyklotrasu, ale cyklotrasa nikde. Idem po frekventovanej ceste, ktorá je značená (aj značkami, nielen mapou) ako Eurovelo 6. Trošku som sklamaný a mám stres, lebo tu jazdia ako blázni. Pred Tátom sa konečne napájam na cyklotrasu, ktorá je podrytá koreňmi, ale tak stále lepšie ako nič.

Až do Sutto ide cyklotrasa, niekde lepšia, niekde horšia. Ale aspoň nejdem po ceste. V dedinách ma okrem čabajky a železničných priecestí nezaujalo nič. Železničné priecestia s malými závorami sú ozaj unikát.

Za Sutto sa cyklotrasa mení na čistý tankodrom až vyúsťuje na ceste. Cesta je rozbitá, s dierami a množstvom kamiónov. Keď vidím značku Eurovelo 6 pri ceste, tak sa mi chce plakať, že toto niekto klasifikuje ako medzinárodnú cyklotrasu s Európskym štandardom. Prechádzam cez Neszmely a Dunaalmas stále po hlavnej. Za týmito dedinami ide už posledný úsek do Komáromu. Oficiálne tam cyklotrasa nie je, ale už popri ceste je natiahnutý asfalt a stále sa na ňom robí, ale po toľkom strese som si povedal, že už kašlem na to a idem po cyklotrase, ktorá oficiálne ešte nie je cyklotrasou ale raz bude a bude to super.

Niekde je to lepšie, ale to je skôr výnimka

Prichádzam do Komáromu (slovenský náprotivok Komárno) a sledujem čo sa deje na benzínkach. Zastropovaný benzín na 1,27 eura prilákal množstvo Slovákov. Na benzínkach sa tvoria ozaj dlhé rady. Cez most do Komárna je taká zápcha, že stredom cesty predbieham kolónu asi 100 áut. Z mostu schádzam na Alžbetin poloostrov a dávam si oddych. Cca 60-70 km je zamnou.

U domácich si napúšťam vodu a som rád, že už ma čaká len 100 km parádneho asfaltu do Bratislavy. Maďarská časť ma ozaj vytrápila, väčšina cesty ide po hlavných cestách s minimom cyklotrás a tam kde je cyklotrasa, tak je rozbitá. Nabudúce keď pôjdem, tak to určite vezmem po Slovenskej strane aj za cenu 20 km úseku po hlavnej. Stále lepšie než Maďarsko.

Z Komárna už len takto

Úsek z Komárna do Bratislavy už nebudem popisovať v tomto článku, lebo sme o ňom už napísali samostatný článok. Každopádne len dodám, že na tomto úseku až na možno 1 km idete po luxusnom asfalte, cez krásnu prírodu a od Gabčíkova priamo popri Dunaji. Ja som podcenil stravu (len 2 proteínové tyčinky) a tak pri Šamoríne ma vyplo, ale nejak som to už dokrútil.

Cesta zo Štúrova do Bratislavy je cca 170 km výlet s množstvom pekných miest, ktoré možno popri ceste vidieť. Je to prakticky celý úsek Eurovelo 6 na Slovensku. Ako som už spomenul vyššie, maďarský úsek bol ozaj trápením a nabudúce to vezmem po slovenskej strane. Na záver by som možno dodal, že Dunaj vidíte v Štúrove a potom až v Komárne, preto maďarský úsek nie je zaujímavý ani čo sa týka výhľadov. Každopádne som rád, že som to dal, ale cez Maďarsko som šiel posledný krát.

GPX súbor:

Štúrovo Bratislava Bicyklom Štúrovo Bratislava Bicyklom Štúrovo Bratislava Bicyklom Štúrovo Bratislava Bicyklom

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *