Najkrajšie miesta na Východe Slovenska

Legendárny citát znie: „Na východe nič nie je.“ A tak sme sa rozhodli spolu s priateľkou overiť tento výrok. Prebicyklovali/prechodili sme stovky kilometrov krásnym východným Slovenskom a v nasledujúcich riadkoch vám predstavíme miesta, ktoré nám prirástli k srdcu a ktoré môžeme jednoznačne zaradiť medzi najkrajšie miesta na (východe) Slovenska.

Naše putovanie bude obmedzené na úplný východ – rozumej od Košíc a Prešova na východ. Áno, opomenúť Tatry, keď sa bavíme o krásach východu je trošku hriech, ale o Tatrách toho už bolo napísaného kopec a tak vám predstavíme tie menej poznané cyklistické/turistické ciele.

Budeme radi, keď nás budete sledovať na Facebooku a Instagrame.

NP Poloniny

Poloniny sú jednoducho láska. Cez Poloniny som bicykloval ešte v časoch, keď cez tento kraj prešlo minimum áut. Postupne sú Poloniny viac a viac navštevované, každopádne, stále patria k miestam, ktoré patria k tým menej prebádaným. Mrzí ma trošku, že v Poloninách som často na bicykli, no na turistiku sa akosi nikdy nenájde čas, a tak som nevidel Kremenec a ani Via Rustica.

Neklamný znak toho, že vstupujete do tohto trošku zabudnutého NP.

Drevené kostolíky

Tieto kostolíky sú absolútnym unikátom a v divokej prírode Polonín dotvárajú celkovú úžasnú atmosféru tohto národného parku. Je ich pomerne dosť (Jalová, Topoľa, Ruský Potok, Uličské Krivé atď) a mimo NP Poloniny sa dajú nájsť aj v Ublianskej doline, prípadne v okolí Vihorlatu. Miniatúry drevených kostolíkov v Uliči sú taktiež niečo, čo človek musí vidieť.

Drevený kostolík Jalová
Miniatúry kostolíkov v Uliči

Vodná nádrž Starina

Najväčšia nádrž na pitnú vodu na území SR sa týči na začiatku kľukatej cesty smerujúcej do Uličskej doliny. Najkrajší výhľad na ňu budete mať z rozhľadne (cca 200 metrov nad cestou) alebo z Gazdoráňu. V okolí priehrady viete stále nájsť pozostatky vysťahovaných dedín Dara alebo Smolník. Taktiež je tu začiatok turistickej cesty ku Via rustica.

Rozhľadňa nad Starinou

Nová Sedlica

Najvýchodnejšia obec na území SR je jednoducho „must see“. Už len cesta ku tejto obci cez Uličskú dolinu je proste niečo, na čo človek nikdy nezabudne. V dedine je domček deduška Večerníčka, zastávka „konečná“ a krásna príroda.

Odfotiť sa pri značke je úplny základ

Nočná obloha

Toto je jednoducho unikát a v dnešnom „presvetlenom“ svete, patria Poloniny k jednému z mála miest kde viete krásne vidieť našu mliečnu dráhu.

stars, sky, night-1845140.jpg
Takúto oblohu vidieť v dnešnej dobe je unikát

CHKO Vihorlat

Vihorlat je bližšie k Palínu (tu mám východisko výletov), a tak tu trávim podstatne viacej času. Vihorlat, mimo toho, že to bola kedysi sopka, má aj množstvo turisticky zaujímavých cieľov.

Sninský kameň

Alebo po východniarsky Šninsky kameň je cca 2 hodinová túra z Morského oka. Posledný úsek na kamene sa lezie po rebríkoch, no stojí to za to. Vstup do Uličskej doliny, Ublianska dolina, Snina, Morské oko a iné krásne miesta sa vám ukážu, keď dosiahnete vrchol Sninských kameňov.

Výhľad zo Sninského kameňa na Morské oko a na CHKO Vihorlat

Vihorlat

Vrchol, ktorý sa nachádza na vojenskom území je každoročným ťahákom množstva turistov, hlavne prvého septembra, pretože v tomto období sa tu koná spoločný výstup a dá sa autom vyjsť ku „koniarni“ a stadiaľ to už je len chvíľka. Výhľady ? Úchvatné, veď posúďte sami.

Výhľad z Vihorlatu na Zemplínsku Šíravu

Viniansky hrad

Hrad aktuálne prechádza rekonštrukciou a dobrovoľníci sa ho snažia zachrániť. Táto pamiatka týčiaca sa nad Vinným poskytuje mimo historickej hodnoty, krásne výhľady na Šíravu, podobné tým z Vihorlatu.

Morské oko

Mimo toho, že toto je moje obľúbené stúpanie v Vihorlatských vrchoch, tak Morské oko ako sopečné jazero je priezračné ako chorvátske more. Okolo jazera vedie turistický chodník. Ku jazeru sa bez problémov dostanete aj na cestnom bicykli. V poslednej dobe sa však čím ďalej, tým viacej hovorí o tom, že by tu mala byť výstavba. Verím, že sa tomu zabráni.

Morské oko

Opäť drevené kostolíky

V oblasti Uličskej, Ublianskej doliny a v okolí Vihorlatu, je nespočetné množstvo takýchto unikátnych pamiatok. Dokonca v Ruskej Bystrej sa nachádza aj UNESCO kostolík, fotku tohto Unesco kostolíka som stratil a tak prikladám aspoň fotku kostolíka z Kalnej Roztoky.

Lom Beňatina

Tento zabudnutý lom je pretkaný množstvom legiend. Na jednej stene tohto lomu je pomerne zreteľne vidieť veľrybu. Nevieme, či tam žila, ale kto vie, na východe je možné všetko 🙂 . Taktiež, v časoch prevádzačstva/pašovania sa ževraj v okolí tohto lomu dohadoval biznis a aj veci s tým súvisiace. (Zdroj: domáci z Podhoroďu, Beňatiny a Inoviec)

Lom Beňatina

Východoslovenská nížina

Zemplínska šírava

Keď už človek cestuje Zemplínom tak obísť Zemplínsku šíravu je hriech. Druhá najväčšia vodná priehrada na Slovensku je ideálnym miesto na rekreáciu, cykloturistiku a taktiež je veľmi vďačným východiskom pre turistiku. Medzi rekreačné strediska na Šírave patrí napríklad Primestská, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec a ďalšie.

Krátky úsek hrádze pri Šírave

Senianske rybníky

Senianske rybníky patria medzi najvýznamnejšie lokality na pozorovanie rôzneho druhu vtáctva. Okolo rybníkov je viacero rozhľadní s úžasnými výhľadmi. Najlepšie sa k týmto rybníkom dostanete buď zo Senného alebo z Iňačoviec. Dá sa ísť na bicykli (horskom) ale aj pešo.

Lanový Most Ptrukša

Rozkývaný a veľmi starý most, prepajajúci Ptrukšu a Boťany je schovaný v divokej prírode pri Latorici. Je blízko ukrajinských hraníc, a tak je možné že narazíte na pohraničnú stráž. Ja som stretol pohraničiarov v čase, keď desiatovali a boli extrémne milí, normálne mi zlepšili deň.

V Ptrukši mi stúpol adrenalín

Kamenný most svätého Gottharda – Leles

Zabudnutá gotická pamiatka zo 14. storočia pri obci Leles. Veľa turistov tu nenájdete, no aj tak ide o úžasnú stavbu, ktorú jednoducho musíte vidieť keď sa motáte po juhovýchode Slovenska.

Stredoveký most pri obci Leles. Bicykel je opretý o most v Lelesi.

Trojmedzie UA/SK/HU + pláž pri Tise

Ide o menej populárne trojmedzie – v porovnaní s Kremencom v Poloninách, no aj toto má svoju atmosféru. Úplne krásne vystihuje celú východoslovenskú nížinu. Najlepšie sa sem dostanete cez Malé Trakany. Pláž pri Tise mi pripomína pláže v Taliansku a v čase keď som tadeto cestoval som aj mal teplú vodu na kúpanie. Ku trojmedziu vedie poľná cesta. Až hraničné kamene Vás upozornia že opúšťate Schengen a EÚ.

Pláž pri Tise
Trojmedzie aj s hraničnými kameňmi

Tokaj a okolie

Najnižší bod Slovenska – Klin nad Bodrogom

Keď sa povie Gerlach, tak každý vieme o čo ide. Ale keď vám poviem Klín nad Bodrogom, tak asi Vám to nič nepovie. Pritom v tejto dedine je najnižší bod na území Slovenskej republiky. S nadmorskou výškou len 94 m.n.m. máte istotu že cestou späť pôjdete do kopca (aspoň trošku). Opäť, na tomto mieste je dokonalá atmosféra. Tiché miesto, udržiavané s možnosťou parkingu.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

Celá oblasť vrátane rozhľadne je krásna. Obzvlášť keď cestujete po ceste číslo 79 je výhľad na celú túto oblasť ohromujúci. Až neuveriteľné ako sa tu darí viniciam. Určite odporúčam ochutnať víno a ísť sa pozrieť na rozhľadňu. Táto oblasť je veľmi cycling – friendly, a teda určite si na výlet pribaľte aj bicykel.

Nádherný výhľad na vinice z rozhľadne na Tokaji.
Výhľad na vinice z rozhľadne

Rozhľadňa na Tokaji

Túto dominantu vinohradníckej oblasti Tokaj asi netreba nejako výnimočne predstavovať. Výhľad z nej je krásny. Celú oblasť máte ako na dlani. Najlepšie sa k nej dostanete z Malej Tŕne.

Rozhľadňa Tokaj

Minerálny prameň Ladmovce

Tento prameň nie je ničím výnimočný, mne sa len páčila atmosféra, ktorú toto miesto vyžarovalo. Na prvý pohľad som si toto miesto zamiloval a určite si sem ešte dobehnem niekedy dočapovať „železnatú“ vodu.

Lom vo Veľatoch

Opäť jeden z kategórie lomov, ktoré pravdepodobne nepoznáte. Nachádza sa medzi obcami Michaľany a Veľaty. Lom nájdete cca 1 km od hlavnej cesty, len nechoďte sem keď je po daždi. Podklad je nejaký íl alebo neviem čo to je zač, každopádne, tak sa to lepilo na kolesá, že som bicykel niesol na chrbte a nohy som mal po kolená jak v sádre.

Ostatné

Domaša

Na Domaši som bol zatiaľ len raz, hlavne kvôli tomu, že z Palína sa sem dá dostať len po hlavných ťahoch a vidina toho, že ma olízne späťák kamionistu ma moc neláka. Každopádne ide o obľubené rekreačne stredisko blízko Vranova nad Topľou.

Gejzír Herľany

Gejzír Herľany je síce už trošku ďalej od Zemplínu a okolia, no aj tak ide o výnimočnú atrakciu, ktorú nájdete tesne pred stúpaním na Dargov. Cesta sem ide otrasná, no gejzír stojí za to.

Jazyk

Nejde ani tak o pamiatku, no prvé roky strávené na východe som sa cítil ako v Nemecku. Nerozumel som absolútne nič. Bandurky, garadiče, šnitzel (nie, nie je to rezeň, je to fašírka), bľacha, ic do guty a iné. Proste som nerozumel nič, no super je, že keď vidíte babku jak vám urobí fajne domáce holúbky, tak jednoducho nepotrebujete vedieť jazyk.

Na východe nič nie je ?

Nejdem sa tu pasovať za cestovateľa, ktorý precestoval celý východ, každopádne miesta, ktoré som precestoval sú jednoducho úžasné a pre mňa, jedny z najkrajších na Slovensku. Kombinácia veľmi milých ľudí, krásnej prírody, zabudnutých pamiatok, azúrových jazier, lacného piva a rozmanitosti terénu ponúka (minimálne mojej) duši maximálny pocit pokoja a šťastia.

Verím, že sa tento článok dostane ku každému, kto pochybuje „či niečo na východe je“. Áno je a je tu toho veľa, len netreba byť pohodlný, treba sadnúť na bajk, prežiť 8 hodinovú cestu vlakom z hlavného mesta a otvorí sa človeku iný svet.

Tento zoznam najkrajších miest na východe určite nie je vyčerpávajúci a existuje množstvo miest, ktoré sme v tomto článku neuviedli, resp. ktoré sme neprecestovali. (Najmä Bardejov a okolie, na to sa chystám tento rok) Každopádne snažili sme sa vytiahnúť tie najkrajšie, prípadne, také ktoré majú dychberúcu atmosféru. Ak máte tipy na iné miesta, ktoré sa oplatí na východe vidieť, určite nám dajte vedieť 🙂

Ak Vás zaujali naše články, tak si môžete prečítať napríklad o našom bikepackingovom dobrodružstve vo Viedenských Alpách alebo o okruhu okolo Balatonu.

Najkrajšie miesta na východe Slovenska Najkrajšie miesta na východe Slovenska Najkrajšie miesta na východe Slovenska Najkrajšie miesta na východe Slovenska Najkrajšie miesta na východe Slovenska Najkrajšie miesta na východe Slovenska

1 názor na “Najkrajšie miesta na východe Slovenska”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *