Cyklotrasa okolo Zemplínskej Šíravy

Vodná nádrž Zemplínska Šírava je jedna z najväčších a najteplejších vodných plôch na Slovensku. Počas minulého storočia, to bolo dokonca jedno z najobľúbenejších rekreačných stredísk. Aktuálne je pohľad na Zemplínsku Šíravu smutný. Všetci dovolenkári sa aktuálne tlačia k moru a tak pri Šírave, aj počas „high season“ nájdete len zopár karavanov. Stánky sa otvárajú len keď je tu festival a cyklotrasa okolo Zemplínskej Šíravy je len na úseku cca 5 km, aj keď podľa máp, je celý okruh cyklotrasou. No skrátka zašlá sláva socializmu. Každopádne na východe je množstvo nádherných miest a o týchto miestach sme napísali samostatný článok.

38

Počet kilometrov

208

Výškové metre

1

Čas

Michalovce – Kamenec

Môj začiatok cyklovýletov na východe Slovenska vždy začína v dedine Palín (cca 11 km od Michaloviec), no pre účely tohto výletu, budem považovať za začiatok cesty most pri Laborci a Obchodnej akadémii na začiatku (konci) Michaloviec. Fotím Laborec, ktorý preteká celým Zemplínom a smerujem krížom cez Michalovce. Prechádzam popri kasárňach a vchádzam do mesta. Michalovce sú síce mestom kruháčov, no pri ceste na Šíravu obídete len jeden. Dokonca sem tam, sa ukáže aj nejaká zelená cyklotrasa.

V Michalovciach sem tam aj po cyklotrase

Na kruháči odbáčam vpravo na dvojprúdovku. Táto cesta vedie prakticky cez všetky známe strediská a až za nimi sa potom zase zbehnú pruhy do jedného. Ide o pomerne frekventovanú cestu, pri Michalovciach je ešte široká krajnica, no od Primestskej krajnica chýba. Tento úsek cesty je aj trochu kopcovitý, ale nič strašne. Kopce však zabezpečujú krásne výhľady na Šíravu a Viniansky hrad. Prechádzam okolo odbočky na Vinné. Ak máte viac času, tak určite odbočte a vybehnite kuknúť Viniansky hrad a Vinianske jazero. Pre vrchárov odporúčam vyjsť na Pirnagov vrch od Vinného – síce rozbité ale zjazdné aj na cesťáku.

Dvojprúdovka a v pozadí na kopci Viniansky hrad

Ja pokračujem ďalej ku Medvedej hore. Nepríjemné stúpanie, ozaj dokáže vytrápiť. Aj keď má len zopár stoviek metrov, tak vždy ma rozbije. Obchádzam Thermal park Šírava a zastavujem sa na Kamenci. Toto bolo kedysi ozaj obľúbené stredisko, kde sa koncentrovalo obrovské množstvo ľudí. Dnes to zýva prázdnotou, stánky sú opustené, na zemi je rozbité sklo, no celé zle.

Kamenec
Kamenec pláže a mólo

Kamenec – Jovsa

Cesta za Kamencom sa zbieha do jedného pruhu a až po Jovsu sa ide po ceste. Každopádne v porovnaní s prvým úsekom cesty, tadeto prejde len zopár áut. Klokočov – pútnicke miesto. V Klokočove v roku 1670 počas kuruckých vojen, sa miestni ukryli pred rabovaním do dreveného chrámu a keď sa vojaci priblížili, tvár Bohorodičky na ikonostase sa zatemnila a začala slziť. Vojaci na druhý deň kostol podpálili, no ikona zostala nepoškodená. Pre veriacich veľmi významné miesto.

Za Klokočovom mi vletela osa presne medzi prilbu a okuliare a samozrejme, že ma musela štipnúť. Dúfam, že teraz spuchnem. Prichádzam do Kusína, zastavujem a s pomocou mobilu vyťahujem žihadlo z hlavy. Bolí to, ale zatiaľ moc nepuchnem a tak idem ďalej. Jovsa ma víta krásnym spevom vtáčikov. Pre zdatnejších, odporúčam ešte výlet na Morské oko cez Remetské Hámre. Ale pozor, táto zachádzka vie pridať cca 40 km (20 tam, 20 späť). Každopádne stojí za to.

Morské oko – pre zdatnejších aj so stúpaním

Jovsa – Lúčky cyklotrasa

Keďže nejdem na Morské oko, tak bočím vpravo, prechádzam cez dedinu a za dedinou vychádzam na jediný úsek skutočnej cyklotrasy. Takej tej, na ktorej stretnete len korčuliarov, cyklistov a zaľúbené páriky. Užívam si pocit, že obchádzam Šíravu po hrádzi a necítim späťák na mojom pleci. Výhľady sú tu krásne, chvíľu aj oddychujem. Len chýba tu prístrešok a povrch sa tiež už postupne rozpadá.

Hrádza pri Šírave

Na konci hrádze, blízko Lúčok, je aktuálne rybárska súťaž. A tak opäť zosadám a pozerám ako miestny rybár vyťahuje sumca. Neviem, či to tu ešte platí, ale myslím že tu platí pravidlo chyť a pusť. Každopádne teraz je tu súťaž a tak sa ryba len odváži a putuje späť.

Rybárska súťaž

Prichádzam do Lúčok a dávam si Kofolu. Rozprávam sa s domácimi a vravia mi, že cyklotrasa okolo celej Šíravy sa plánuje už dobrých 20 rokov. Až na 5 km úsek, ktorý ešte postavil minulý režim, nie je postavené nič. Tak dúfam, že toto 20 ročné plánovanie stálo minimálne 20 miliónov, ktoré sú poctivo rozkradnuté.

Lúčky – Michalovce

Z Lúčok do Michaloviec idete po frekventovanom hlavnom ťahu. Domáci mi odporúčili ísť do Hažína a stadiaľ do Zalužic. No sú to len poľné cesty a tak na cesťáku sa radšej vyberám po hlavnej. Táto cesta je ozaj frekventovaná. Non-stop ma predbiehajú kamióny a iné ťažké vozidlá. Aspoň, že tu je krajnica na ktorej sa dá schovať. Tento úsek je ozaj nezáživný, Šírava je schovaná za pásom stromov. V Zalužiciach sa dá vyjsť na hrádzu, ktorá však má 1 km. Čiže vhodné len na prechádzku.

Z Lúčok do Michaloviec už len po hlavnej

Prichádzam opäť k mostu do Michaloviec a zamýšľam sa nad cyklovýletom okolo Zemplínskej Šíravy. Tento okruh má cca 40 km a minimálne prevýšenie. Ideálny cyklovýlet. No, ani nie. Síce na rozdiel od okruhu Neusiedler See aspoň vidíte jazero a tak je sa čím kochať, každopádne bicyklovať po hlavných ťahoch ozaj nie je bezpečné. Ozaj bezpečný je len cca 5 km úsek Z Jovsy do Lúčok. Všetko ostatné sa ide po cestách. Obzvlášť Lúčky – Michalovce je hlavný ťah na Ukrajinu a tak áut a kamiónov je tu neúrekom. Ak máte chuť obísť na bicykli ikonické jazero, odporúčame skôr okruh okolo Balatonu.

Laborec

Cyklotrasa okolo Zemplínskej Šíravy – Oplatí sa ísť ?

Priznám sa, že neviem. Šírava je moja srdcovka a musím sa priznať, že tento okruh som absolvoval už asi 50 krát a asi ho absolvujem aj 51krát. Ale keď sa pozerám z pohľadu človeka, ktorý si chce užiť cyklovýlet s rodinkou, tak to asi nie je najlepší nápad. V jazere sa (pokiaľ viem) nedá kúpať a tak musíte sa kúpať v bazénoch vedľa jazera. Prakticky všetky strediská okolo Šíravy sú zanedbané, ako keby stadiaľto odišiel život. Sem tam nejaký festival. No nie je to, čo to bývalo. Cyklotrasy prakticky žiadne (až na 5 kilometrový úsek Jovsa – Lúčky), altánky na odpočinutie žiadne, aspoň, že tu sú nejaké tie pamiatky. Vinné, Klokočov, Morské oko a aj samotná Šírava sú čiastočné náplaste, za absolútne nezvládnutú infraštruktúru. Každopádne Šírava je srdcovka, jednoducho asi nie je racionálny dôvod, prečo by ste mali prísť na (cyklo)dovolenku sem. Ja sem chodím preto, lebo ma sem ťahá srdce.

2 názory na “Cyklotrasa okolo Zemplínskej Šíravy”

  1. Uplne suhlasim – nemam dovod sa sem uz nikdy vratit a uz vobec ako cyklista. Pani starostovia by sa mali nad sebou zamysliet, pretoze ak by bolo mozne spravit bezpecne okruh okolo Siravy aj ludia by sa sem urcite vratili – priroda a vyhlady su uplne fantasticke. Tiez nechapem pristup povodia preco neumozni v definovanych hodinach prejazd cez hradzu – nech sa idu pozriet do Piestan ako to funguje.

  2. Ako cyklista súhlasím.
    Tiež si myslim že vychod sa pre krátkozrakosť starostov nevyhrabe z marazmu v ktorom je už 30 rokov. Zamknute ihrisko od Fica a zrekonštruovany kulturny dom sú pramale ciele väčšiny starostov na vychode.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *