Cyklotrasa Bratislava – budapešť (Eurovelo 6)

Dostať sa do Budapešti na bicykli bol pre mňa projekt na ktorý som nikdy nemal čas. V hlavnom meste Maďarska som bol už autom, vlakom, autobusom a aj bicyklom (keď som išiel z Rumunska domov), no nikdy som nebol celú cyklotrasu z Bratislavy do Budapešti po Eurovelo 6 na bicykli.

230

Počet kilometrov

200

Počet výškových metrov

10

Čas

Rozhodnutie vydať sa na túto túru padlo v apríli a tak som bral ešte zimný spacák. Plán? Jednoduchý, prvý deň potiahnuť čo najďalej, druhý deň dôjsť do Budapešti, pozrieť si mesto, prespať niekde na blízku a vrátiť sa na tretí deň domov. Dalo by sa aj druhý deň vrátiť, ale chcel som si ešte užiť večerné mesto.

Centrum Budapešti

Cestu som mal rozdelenú na také pomyselné tri úseky. Bratislava – Komárno. Komárno – Štúrovo a Štúrovo – Budapešť. Prvý úsek z Bratislavy do Komárna už asi väčšina z nás prešla. Podrobný opis cesty sme písali v osobitnom článku. V tejto časti už spomeniem len konkrétne tipy a rady. Ak chcete mať čo najrovnejšiu cestu (myslím nerozbitú) choďte z Bratislavy po Petržalskej hrádzi ku Danubiane a potom do Vojky nad Dunajom. Z Vojky ide kompa (bezplatná) na druhú stranu Dunaja.

Niekde pri Šamoríne

Následne už celú cestu pôjdete po ľavom brehu Dunaja, keďže je tu natiahnutý úplne nový asfalt. V Gabčíkove si pozrite Vodné dielo z rozhľadne a vydajte sa opäť smer Komárno. V Sape zídite na hlavnú cestu (cyklotrasa je nedokončená a vhodná skôr pre gravel). V Medveďove o 5 km vyjdete opäť na cyklotrasu. Nemusíte sa báť, tu po hlavnej dokopy nič nechodí. Následne nekonečnými rovinami, no aspoň po luxusnom asfalte dobicyklujete až do Komárna. V Komárne si pozrite centrum, mosty spájajúce Slovensko a Maďarsko a sútok Dunaja a Váhu.

Cyklotrasa do Komárna

Z Komárna do Štúrova sa viete dostať aj po maďarskej strane aj po slovenskej. Opätovne podrobný opis trasy sme zhrnuli v tomto článku. Ak máte cestný bicykel, choďte radšej po slovenskej strane, maďarská je dosť podrytá koreňmi. Po ceste sa zastavte v archeologickom nálezisku – Kelemantia, pozrite si najjužnejší bod Slovenska pri Patinciach a určite neobíďte vyhliadkovú vežu spojenú s parkom v Kravanoch nad Dunajom. Táto obec sa mi veľmi páčila.

Výhľad z rozhľadne v Kravanoch

Neďaleko tejto obce som dokonca našiel v Dunaji mušle. Vedeli ste, že v Dunaji sa dajú nájsť mušle ? Pre mňa to bola novinka.

No a druhú časť končím v Štúrove. Mimo parádnych kúpalisk za rozumné ceny, sa určite prejdite po promenáde a odfotťe sa s dominantou Štúrova/Ostrihomu – Bazilikou týčiacou sa na kopci.

Keďže som šiel v Apríli a vonku bola jednoducho ešte dosť zima a všetky kempy zatvorené, tak som šiel štýlom wild-campingu. Cca 170 km od Bratislavy je veľmi dobré miesto na prespanie na divoko, aj samotní maďari tu kempujú často. Ozaj je to nerušené miesto, hneď pri vode a len cca 1 km od cyklotrasy, nemusíte teda zachádzať nikam do lesa a podobne. Link prikladám TU.

Posledných cca 60 km budete kopírovať Dunaj, ktorý tu prechádza pomedzi hory. Výhľady sú úžasné, vietor málo kedy fúka a tak cesta Vám zbehne ozaj rýchlo. Po ceste som sa ešte zastavil vo Vyšehrade, no a potom priamo do Budapešti. Ešte sa oplatí spomenúť, že ak pôjdete cez Vyšehrad, tak väčšinou sa ide po ceste, sem tam nejaká cyklotrasa, no ľavý breh cez Szob, má po celej dĺžke cyklotrasu. Inak teraz nedávno otvorili nový cyklomost medzi obcami Chľaba a Szob a tak je už v podstate jedno či idete ľavým alebo pravým brehom (predtým sa to muselo obchádzať cez Salku).

Vyšehrad

Posledných cca 20 km sa už napojíte na cyklotrasu, ktorá Vás privedie až ku parlamentu v Budapešti. O tom, čo vidieť v Budapešti už bolo napísané veľmi veľa a tak ja vypichnem len tie top miesta pre cyklistov. Určite prebicyklujte pravý breh Dunaja s výhľadom na parlament, prejdite krížom krážom Margit-sziget (Japonské záhrady a celkovo má tento ostrov úžasnú atmosféru), ak ste vrchári, môžete si urobiť aj tri výšľapy ku Rybárskej bašte, k hradu a na vyhliadku Citadella.

Margit – Sziget

Následne prejdite starým lanovým mostom – Széchenyi Lanchíd na druhú stranu Dunaja a tam sa ešte pobicyklujte po nábreží popred budovu parlamentu a výlet zakončite pri Szent István Bazilika.

Ikonická cyklotrasa po druhom brehu s výhľadom na Parlament

Domov sa môžete vydať po tej istej ceste, alebo po druhom brehu, prípadne vlaky chodia každú chvíľu. Ak chcete ísť čo najlacnejšie, nekupujte si lístok na priamy vlak Budapešť – Bratislava – vyjde to draho. Radšej choďte vlakom Budapešť – Ostrihom/Szob, pár km prebicyklujte na Slovensko a potom vezmite vlak na úseku Štúrovo – Bratislava.

Prajem Vám krásny výlet do hlavného mesta Maďarska a keď budete mať akékoľvek otázky, kľudne píšte do komentárov alebo do správ.

GPX Súbor – Bratislava – Budapešť

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *